Wichtige Tage im islamischen Kalender (2016)

 

07. April Regaib Kandil - Auftakt der heiligen drei Monate

 

03. Mai Miradsch Kandil - Wird der Himmelreise des Propheten Muhammed gedacht

 

21. Mai Berat Kandil - Nacht des Schuldenerlasses, bitten die Menschen Allah um Vergebung

 

06. Juni Ramadan - Anfang des Fastenmonats

 

01. Juli Kadir Gecesi - Die Nacht in der zum ersten Mal Teile des Korans durch den Erzengel Gabriel offenbart wurden

 

05./06./07. Juli Ramadan Fest - Das Ende des Fastenmonats

 

12./13./14./15. Spetember Opferfest - Es wird zum Höhepunkt Hadsch-Wallfahrt nach Mekka gefeiert. Beim Opferfest wird dem Propheten Abraham gedacht, der die göttliche Probe bestanden hatte und bereit war, seinen Sohn Ismael Allah zu opfern.

 

11. Oktober Aschure Fest - Fasten-und Rettungstag des Propheten Moses

 

11. Dezember Mevlid Kandil - Geburtstag des Propheten Muhammed

 

2016 Yılı dini günler

 

07 Nisan Ragaib Kandili - Üç ayların başlangıcı, Recep ayının ilk cuma gecesidir.

 

03 Mayıs Miraç Kandili - Müslümanlar bu gecede Hz. Muhammed'in Mekke'deki Mesci-i-Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürüldüğüne, oradanda göklere aşarak, Allah'ın katına ulaştığına inanılır. Bu olaya Miraç denilir. Beş vakit namaz bu gecede farz olmuştur.

 

21 Mayıs Berat Kandili - Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak anlamını taşıyan Berat, günahlardan kurtuluş gecesi demektir.

 

06 Haziran Ramazan başlangıcı - Farz olan orucun vakti Ramazan ayıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi vardır.

 

01 Temmuz Kadir Gecesi - İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında, Kadir gecesinde indirilmiştir. Bu kutsal gecede Kur'an-ı Kerim Cebrail melek aracılığıyla Peygamberimize nazil oldu. Bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu gecedir.

 

05/06/07 Temmuz Ramazan Bayramı - Oruç ayı ve on bir ayın sultanı olan Ramazan ayının sonunda üç gün bayram yapılır. Buna Ramazan bayranmı denir.

 

12/13/14/15 Eylül Kurban Bayramı - Kurban bayramı adını müslümanların Allah rızası için büyük baş veya kücük baş hayvan kurban etmesinden alır.

 

11 Ekim Aşure Günü - Bugüne Aşure denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenab-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettigi içindir.

 

11 Aralık Mevlid Kandili - Bu akşam Allah (c.c.)'ın insanlığa lütfü, nimeti ve rahmeti olan kainatın efendisi, iki cihan güneşi, insanlığın hidayet meşalesi, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'in doğum yıl dönümüdür.